Bize Ulaşın

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Anasayfa / Makale & Blog /Velayetin Değiştirilmesi Davası

Mersin Velayetin Değiştirilmesi Davası
Velayetin Değiştirilmesi Davası

Velayet Nasıl Değiştirilir

 

Boşanma davalarında Aile Mahkemeleri çocuğun menfaatini ve üstün yararını gözeterek velayet konusunda karar verirler. Boşanma davasında çocuğun velayeti, çocuğun menfaatine göre belirlenir. Mahkemenin vermiş olduğu velayet kararına karşı velayetin değiştirilmesi davası açılabilir. Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Velayet Avukatı, Mersin Nafaka Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Velayet Sahibi Anne-Babanın Yeniden Evlenmesi Velayeti Etkiler mi?

 

Boşanma davalarında sıkça karşılaşılan sorulardan biri de çocuğun velayetini alanın yeniden evlenmesi sonucunda velayetin değişip değişmeyeceğidir. Velayet sahibi anne babanın yeniden evlenmesi çocuğun velayetinin mevcut durumunu etkilemez. Çocuğun velayeti çocuğun menfaatine ve üstün yararına göre belirlenir. Velayet, kamu düzenine ilişkindir tarafların velayet konusunda anlaşmış olmaları mahkemeyi bu nedenle bağlamaz. Velayet davasında mahkeme tarafların delillerini inceler, uzmanlardan rapor alır buradan elde ettiği sonuca göre çocuğun velayet durumunu belirler.

Velayetin değiştirilmesi davasında çocuk ayırt etme gücüne sahipse çocuğun da velayet konusundaki istekleri dinlenir.

Çocuğun bulunduğu ortama alışmış olması velayetin değiştirilmesine engel değildir. Çocuk velayeti verilen anne-baba tarafından sürekli başka bir yere bırakılıyorsa mahkeme velayetin değiştirilmesine karar verebilir. Velayetin bırakıldığı kişinin maddi durumunun kötü olması tek başına velayetin değiştirilmesine sebebiyet vermez.

 

Velayetin Değiştirilmesi Davası Hangi Mahkemede Açılır

 

En çok merak edilen sorulardan biri de velayetin değiştirilmesi davasının hangi mahkemede açılacağıdır. Velayetin değiştirilmesi davasında aile mahkemesi görevlidir.

 

Velayetin Değiştirilmesi Dava Dilekçesi

 

Boşanma dava dilekçesinde ve velayetin değiştirilmesi dava dilekçesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Velayetin değiştirilmesi dava dilekçesi ile birlikte çocuk için nafaka talebinde de bulunulabilir. Dava dilekçesi örneği için Mersin Boşanma Avukatı, Mersin Aile Avukatı, Mersin Velayet Avukatı hizmeti veren hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com