Bize Ulaşın

TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?

Anasayfa / Makale & Blog /TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?

Mersin TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?
TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?

AYIPLI MAL KARŞISINDA TÜKETİCİNİN HAKLARI NELERDİR?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Tüketici uyuşmazlıklarında, belli parasal sınırlar dikkate alınarak tüketici hakem heyetleri de görev yapmaktadır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda tüketici ve tüketici işlemi şu şekilde tanımlanmıştır;

Tüketici işlemi: Mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan, eser, taşıma, simsarlık, sigorta, vekâlet, bankacılık ve benzeri sözleşmeler de dâhil olmak üzere her türlü sözleşme ve hukuki işlemi ifade eder.

Tüketici: Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişidir.

Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişidir.

 

AYIPLI MAL KARŞISINDA TÜKETİCİNİN HAKLARI ŞUNLARDIR

  1. Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
  2. Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
  3. Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
  4. Satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

Tüketici yukarıda sayılan haklardan, kendi lehine olan bir tanesini kullanma hakkına sahiptir.

 

TÜKETİCİNİN BU HAKLARI KULLANMASI BİR SÜREYE BAĞLI MIDIR?

Tüketicinin ayıplı mal veya hizmetten kaynaklı seçimlik haklarını kullanabilmesi kanunen bazı sürelerle sınırlandırmıştır. Tüketici, malın tesliminden itibaren on beş gün içine aldığı malı kontrol etmeli ve alınan mal veya hizmet ayıplı ise satıcıya bildirmelidir. Eğer ayıp gizli ise ve birkaç ay sonra ortaya çıkmışsa, en geç 2 yıl içinde aynı hakları kullanabilir.

 

MERSİN TÜKETİCİ AVUKATI ÜCRETİ

 

Mersin Tüketici Hakları Avukatı ücreti, tüketici mahkemesinde dava açmak isteyenlerin ve tüketici hakem heyetine başvuru yapmak isteyenlerin en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Mersin Avukat Ücreti, 2020 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre müvekkil ile avukat arasında serbetçe tayin edilmektedir.

 

Hukuk büromuzun Tüketici Hukuku departmanı, Mersin Tüketici Avukatı olarak müvekkillerimize tüketici hakem heyetine başvuru ve tüketici mahkemelerinde dava açılması konularında en iyi şekilde hizmet vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com