Bize Ulaşın

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Anasayfa / Makale & Blog /Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Mersin Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru
Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru

Sigorta Tahkim Komisyonu, sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların çözümü için Sigortacılık Kanunu ilgili maddesi uyarınca kurulmuştur. Hayat veya Hayat dışı kapsamdaki sigorta uyuşmazlıkları Tahkim Komisyonunun görev alanlarındandır. Günümüzde sıklıkla Trafik kazaları nedeniyle bedeni veya maddi hasarların meydana geldiği durumlarda sigorta şirketi ile taraf arasında uyuşmazlık meydana geldiğinde devreye Sigorta Tahkim Komisyonu girmektedir. Ancak Sigorta Tahkim Komisyonuna başvururken belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Aksi durumda hak kayıpları meydana gelebilmektedir. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru nasıl yapılır? Araç değer kaybı için nereye başvurulur? Soruları komisyona başvurmak isteyenlerin ilk merak ettiği hususlardandır. Şöyle ki; önceleri başvuruya ilişkin evrakların posta ile Merkezi İstanbul’da bulunan komisyona gönderilmesi ile başvuru yapılabilmekte iken son dönemde bu tür başvurular değerlendirme dışı kapsamda olup yalnızca online başvuru ile Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılmaktadır.

 

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunabilmek için öncelikle sigorta şirketine yazılı bir başvuru yapılmış olması şarttır. Sigorta şirketi başvuruyu reddeder, eksik ödeme yapar ya da 15 gün içerisinde yazılı bir cevap vermez ise Tahkim Komisyonuna bu belgeleri de eklemek suretiyle başvuru yapılabilmektedir. Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yaparken başvuru formu ve dilekçenin, başvuruya ilişkin tüm belgelerin, başvuru ücretinin ödendiğine ilişkin makbuzun da sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Sisteme eksik veya yanlış belge yüklenmesi, taraf bilgilerinin hatalı olması gibi nedenler başvurucu taraf için ciddi derecede hak kayıplarına yol açabileceğinden başvuruların uzman avukat aracılığı ile yapılmasında fayda vardır.

 

Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvurunca Karar Verilmesi

Sigorta Tahkim Komisyonu kararı ne zaman belli olur? Sorusu da Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuran kimselerin merak ettiği bir konudur. İlgili yönetmeliğe göre, tarafların muvafakati ile uzatılmadığı sürece hakemin görevlendirildiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde dosyada karar verilmektedir.

 

Mersin Sigorta Tahkim Komisyonuna Başvuru Avukatı

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu, müvekkillerine araç değer kaybı tazminatı, araçta meydana gelen maddi tazminat, sigorta poliçesi kapsamında hayat ve hayat dışı sigorta uyuşmazlıklarının çözümü, Mersin değer kaybı hesaplama, Sigorta Tahkim Komisyonu kararının icrası, Sigorta ile değer kaybı alacaklarının arabuluculuk ile çözümü, Mersin maluliyet tazminatı, Mersin Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru, Mersin sigorta şirketine başvuru gibi pek çok konuda müvekkillerine en iyi şekilde hizmet vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com