Bize Ulaşın

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Anasayfa / Makale & Blog /Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Mersin Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?
Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ödenmeyen Senet İcraya Nasıl Verilir? Sorusu alacağını tahsil edemeyen alacaklının en çok merak ettiği sorulardandır. Vadesi gelmesine rağmen ödenmeyen senedin çekin tahsili için Mersin İcra Avukatı olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Senet Nedir?

Ticari hayatın olağan akışında ödeme aracı olarak kullanılan senetler bir borç ödemesi içeren kıymetli evraktır. Ticari hayatta senet adı ile kullanılan belge Türk Ticaret Kanunumuzda Bono olarak düzenlenmiştir. Kanunda kıymetli evrak olarak üç çeşit kıymetli evrak türü yer almaktadır. Kıymetli evrak türleri, bono, poliçe ve çektir. Kıymetli evrakta hak ve senet iç içe geçmiştir. Diğer bir deyişle borçlu senedi teslim almadan ödeme yaparsa borçtan kurtulmaz. Borçlu senetteki borcundan kurtulmak için senet bedelini ödeyerek senedi alacaklının elinden almalıdır. Senetteki ciroda tarih bulunması zorunlu mu? Senet ciro edilirken senet üzerine tarih yazılması gerekmez. Mersin İcra Avukatı, Mersin Çek Senet Avukatı, Mersin İcra Takibi Avukatı, Mersin İhtiyati Haciz Avukatı, Mersin İcra Davası Avukatı olarak müvekkillerimize, icra takibi başlatılması, ödenmeyen senedin tahsili konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Senedi Ödenmeyen Alacaklı Ne Yapmalıdır?

Vadesi gelmesine rağmen ödenmeyen senet alacağına karşı alacaklının şu hakları vardır;

 

  • Genel haciz yolu ile ilamsız icra takibi yapmak
  • Kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile icra takibi başlatmak,
  • Kambiyo senetlerine özgü iflas yolu ile icra takibi başlatmak

 

Ödenmeyen senet bedelinin tahsil edilmesi için İcra Hukuku alanında uzman Mersin İcra Avukatı ile çalışmanızda fayda vardır.

 

Ödenmeyen Senet İçin İcra Takibi Başlatılması

Elinde ödenmemiş senet bulunan alacaklı, ödenmeyen senedi tahsil etmek için kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla icra takibi başlatılabilir. Alacağı senede dayanan alacaklı, isterse genel haciz yoluyla da takip yapabilecektir. Senet alacaklısı o senedin yetkili hamili olan kişidir.

Alacaklının elinde bono, poliçe ya da çek niteliğinde kambiyo senedi yoksa yani senet kambiyo vasfını haiz değilse alacaklı kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla takip başlatılamaz.

 

İcra Takibi Nerede Başlatılır?

İcra takibinde yetkili icra dairesi borçlunun yerleşim yerinde bulunan icra daireleridir. Senet alacaklısı kendi yerleşim yerinde icra takibi başlatamaz. İcra takibi senet borçlusunun yerleşim yerinde başlatılmalıdır.

 

Ödenmeyen Senet İcraya Nasıl Verilir?

Ödenmeyen senedin tahsil edilmesi için alacaklı öncelikle takip talebi doldurmalıdır. Takip talebine kambiyo senedinin tarihi, kambiyo senedinin numarası yazılır. İcra takip talebinin ekine kambiyo senedinin aslı da eklenmelidir.

Kambiyo senetlerine özgü haciz yolu ile icra takibinde ödeme emri, borçluya hemen gönderilir.

 

Kambiyo Senetlerine Özgü Haciz Yoluyla İcra Takibinde Hangi Faiz Oranı İstenir?

İcra takibinde hangi faizin isteneceği, takip türünün ne olduğuna bağlıdır. İcra takibine koyulan belge bir kambiyo senedi olduğu için ticari işlere uygulanacak ticari işlerde temerrüt faizi olan avans faiz oranı uygulanabilir.

Ödeme emrine itiraz edilmediği takdirde icra takibi kesinleşir ve alacaklı, borçlunun mallarına haciz koyabilir.

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosunun İcra ve İflas Hukuku Departmanı Mersin İcra Avukatı, Mersin Çek Senet Avukatı olarak ödenmeyen senedin tahsili, ödenmeyen alacağın tahsili, ihtiyati haciz kararı alınması konularında müvekkillerine en iyi Mersin İcra Avukatı hizmeti vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com