Bize Ulaşın

Mobbing Nedeniyle Haklı Fesih

Anasayfa / Makale & Blog /Mobbing Nedeniyle Haklı Fesih

Mersin Mobbing Nedeniyle Haklı Fesih
Mobbing Nedeniyle Haklı Fesih

Mobbinge Maruz Kalan İşçinin Haklı Fesih Hakkı

 

İşçi-İşveren uyuşmazlıklarında uygulamada sıklıkla karşılaşılan konulardan biri de işyerinde işçiye mobbing ve baskı uygulanmasıdır. Bu yazımızda Mersin İş Mahkemesi Avukatı, Mersin İşçi Avukatı olarak Mobbing konusunu ele alacağız.

 

Mobbing - Bezdiri

 

Türk Borçlar Kanununun 417. Maddesine göre, işveren işçinin kişiliğini korumak, saygı göstermek ve işyerinde düzeni sağlamakla yükümlüdür. İşveren bu hususta gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Aynı kanun hükmüne göre İşveren, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Kanun hükmünde de belirtildiği üzere işveren, işçinin mobbinge uğramaması için gerekli önlemleri almak zorundadır. İşçinin mobbing nedeniyle kişilik haklarının zarara uğraması nedeniyle işveren tazminat ödemekle karşı karşıya kalabilecektir.

Mobbing nedeniyle işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshederek. Şartları oluşan Tazminatlarının yanında Manevi Tazminat da alabilir. Yargıtay bir kararında davacının yaptığı iş ve mezun olduğu okul göz önünde bulundurulduğunda kapısı olmayan odada çalıştırılmasını mobbing olarak değerlendirmiş ve işçiye kıdem tazminatının yanında manevi tazminat da ödenmesine hükmetmiştir.

Mobbingin meydana gelebilmesi için bir işçinin hedef alınarak, uzun bir süre belli aralıklarla sistematik şekilde tekrarlanan, işçinin karşı koymasına rağmen yapılan işçiyi küçük düşüren ve performansı etkileyen tehdit, hakaret, ayrımcılık, eleştiri, çalışma düzenini ağırlaştırma gibi eylemlerin yapılması gerekmektedir. Mobbing, işçileri sabote etmek için zalimce kötüniyetli yapılan davranışlardır. Mersin ilinde bulunan hukuk büromuzun İş Hukuku Departmanı, Mersin İşçi Avukatı, Mersin İşçi Mahkemesi Avukatı, Mersin İş Hukuku Avukatı konularında en iyi İşçi Avukatı hizmeti vermektedir.

 

İşyerinde Mobbing İspatı

 

Mobbingin varlığı için kişilik haklarına ağır bir saldırının bulunması gerekmemektedir. Mobbing iddialarında şüpheden uzak kesin deliller aranmaz. İşçi tarafından işyerinde mobbing uygulandığı kuşkusunu uyandıracak delillerin mahkemeye sunulması halinde, işyerinde mobbing yapılmadığının ispatı davalı tarafa yüklenir. Mobbing Nasıl İspatlanır? Mobbing ispatı için tanık beyanları, sağlık raporu, bilirkişi, keşif, kamera kayıtlarından faydanılır.

 

İşverenin Hangi Davranışları Mobbingdir?

 

Bir davranışın mobbing olabilmesi için o davranışın süreklilik arz etmesi gerekmektedir. İşçinin görev yerinin sebepsiz yere sıklıkla değiştirilmesi mobbingdir. İşçinin işveren tarafından baskı altına alınması mobbing olarak değerlendirilir. İşyerinde tüm çalışanlara kaba ve kırıcı davranışların sergilenmesi işveren tarafından işçilere mobbing uygulamaktır. İşçinin diğer işçi lehine tanıklık yaması sonucu farklı muamelelere tabi tutulması mobbingdir. İşçinin işyerinde yalnızlaştırılmaya çalışılması mobbingdir. İşçiye mobbing uygulayan işverenden manevi tazminat da talep edilebilecektir. Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı olarak İşçi Alacakları Davası, İşçi Tazminat Davası, Mobbing Davası konularında en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermekteyiz.

 

Mersin İşçi Avukatı

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Mahkemesi Avukatı, Kıdem Tazminatı Alacağı, Kıdem Tazminatı Davası, İşçi Tazminat Davası, İşçilik Alacağı Davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com