Bize Ulaşın

Kira Sözleşmesi ve Kira Hukuku

Anasayfa / Makale & Blog /Kira Sözleşmesi ve Kira Hukuku

Mersin Kira Sözleşmesi ve Kira Hukuku
Kira Sözleşmesi ve Kira Hukuku

KİRA SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Türk Borçlar Kanunu’na göre Kira sözleşmesi, kiracıya kullanma ve yararlanma hakkı veren bir sözleşmedir. Kiracı, kullanma ve yararlanma hakkını elde ederken kiraya verene karşı da kira bedeli ödeme yükümlülüğü altına girer. Kira sözleşmesinin konusunu; taşınır mallar, taşınmaz mallar ve haklar oluşturur.

Kira sözleşmesinin varlığını iddia eden davacının ispat etmesi gerekir. Yazılı kira sözleşmesine karşı tanık dinletilemez.

 

KİRA SÖZLEŞMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kira sözleşmesi, herhangi bir şekil şartına bağlı değildir. Kira kontratı yazılı olarak hazırlanabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilmektedir. Kira sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları en aza indirmek adına kira sözleşmesinin yazılı şekilde yapılması daha sağlıklı bir yöntemdir. Kira sözleşmesinin noter huzurunda imzalanması veya kira sözleşmesinin noter tarafından düzenlenmesi de mümkündür. Bunun yanında kiracı açısından kira sözleşmesinin tapuya şerh edilmesi hak kaybını önleyecektir.

Kira sözleşmesi hazırlanırken, kiralanan şeyin niteliği ve kiralanan şeyin ne amaçla kullanılacağı kira kontratında açıkça belirtilmelidir. Kira sözleşmesinde kira bedeli ve kira bedelinin hangi tarihte ödeneceği açıkça belirlenmelidir. Kira sözleşmesinde, ilerideki dönemde kira bedellerinde meydana gelecek artış oranının da belirtilmesi gerekmektedir.

 

KİRA BEDELİNİN TESPİTİ DAVASI

Kira sözleşmesinin sona ermesinden sonra başlayacak yeni dönem için kira bedelinin ne olacağı hususu kira sözleşmesinde belirtilmediyse, yeni dönemin kira bedelinin belirlenmesi için taraflardan birinin kira tespit davası açması gerekmektedir. Kira tespit davasının amacı genellikle düşük kira bedelinin rayiç bedele uyarlanmasıdır. Kira tespit davası açıldığı takdirde hâkim, kira bedelinin tespiti için bilirkişi incelemesi yaptırır, emsal kira bedeli araştırması yaptırır ve sözleşmedeki kira bedelinin düşük olması sonucuna varırsa kira bedelinin artırılmasına, kira bedelinin yüksek olması sonucuna varırsa kira bedelinin azaltılmasına karar verir.

Kira Hukuku, teknik bir konudur. Bu nedenle hak kaybına uğramamak adına Borçlar Hukuku ve Kira Hukukunda uzman avukat ile çalışmak hak kaybı yaşamanızı önleyecektir.

 

MERSİN KİRA HUKUKU AVUKATI

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Mersin ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her şehrinde müvekkillerine, Kiracının Evden Çıkarılması, Kiracının Tahliyesi, Ödenmeyen Kira Bedellerinin Tahsili, Kira sözleşmesi hazırlanması, tahliye taahhüdü hazırlanması, Ödenmeyen aidatın tahsili konularına en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com