Bize Ulaşın

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

Anasayfa / Makale & Blog /Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

Mersin Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi – Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

 

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenen sözleşme türlerinden değildir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi karma sözleşmelerdendir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile arsa sahibi, yükleniciye arsa paylarını devretmeyi borçlanır, yüklenici de bunun karşılığında bağımsız bölümler inşa etmeyi üstlenir. Uygulamada sıklıkla karşımıza çıkan kat karşılığı inşaat sözleşmesinde arsa sahibi kendisi inşaat yapmakla uğraşmayıp arsa paylarını müteahhite devretmeyi vadeder. Müteahhit de arsa üzerinde bağımsız bölümler yapmayı üstlenir. Müteahhit inşaatı bitirdikten sonra arsa payı inşaat sözleşmesine göre yapılan bağımsız bölümler arsa sahibi ile müteahhit yüklenici arasında paylaşılır.

 

Uygulamada en çok rastlanan kat karşılığı inşaat sözleşmesi türü, arsa sahibinin arsa paylarının satışını vaat ettiği, müteahhidin de arsa üzerine inşaat yapmayı taahhüt ettiği sözleşmelerdir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılırken Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin İnşaat Avukatı ile çalışmakta fayda vardır.

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

 

Arsa sahibi ile yüklenici arasındaki sözleşmenin geçerlilik şekline uygun olarak yapılması son derece önemlidir. Sözleşmenin konusu taşımaz olduğu için, payların devri taahhüdünü içeren sözleşmenin düzenleme şeklinde yapılması gerekir. Arsa sahibi ile yüklenici arasındaki sözleşmenin geçerli olabilmesi için resmi şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri uygulamada sıkça karşımıza çıkmaktadır. Arazi sahipleri değişik nedenlerle inşaat işi ile kendileri uğraşmayıp arsaları üzerine bir müteahhit tarafından inşaat yapılmasını isteyebilirler. Bu durumda arsa sahibi ile yüklenici arasında kat karşılığı inşaat sözleşmesi diğer adı ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi imzalanır. Bu sözleşmeye göre müteahhit arsa üzerine inşaatı yapacak ve yaptığı bağımsız bölümün bir kısmını arsa sahibine verecektir. Müteahhit ile arsa sahibi genellikle yüzde üzerinden anlaşma yaparlar.

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu Mersin ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her ilinde müvekkillerine Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Örneği, Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Örneği, Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Kadastro Avukatı, İnşaat Davaları, Mersin İnşaat Avukatı konularında en iyi şekilde hizmet vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com