Bize Ulaşın

İşçiye Fazla Çalışma Ücretinin Ödenmemesi

Anasayfa / Makale & Blog /İşçiye Fazla Çalışma Ücretinin Ödenmemesi

Mersin İşçiye Fazla Çalışma Ücretinin Ödenmemesi
İşçiye Fazla Çalışma Ücretinin Ödenmemesi

Fazla Çalışma Nasıl İspatlanır?

 

Fazla çalışma yaptığını işçi ispatlar, fazla çalışmanın karılığı olan ücretin ödendiğinin ispat yükü ise işverendedir. Fazla çalışma yaptığını iddia eden işçi bu iddiasını kanıtlamak zorundadır. İşçinin imzaladığı bordrolarda fazla çalışma tahakkuku varsa işçiye bu tahakkuk karşılığı ödemeler yapılmış ise ve işçi bordroya ihtirazi kayıt koymadan imza atmışsa, işçi fazla çalışma yaptığını ancak yazılı delille ispatlayabilecektir. İşçi bordroyu ihtirazi kayıtla imzalamışsa fazla çalışma yaptığını her türlü delille ispatlayabilecektir.

İşçinin maaş bordrosunda tahakkuk yoksa ve sıfır görünüyorsa bu fazla çalışma yapılmadığını göstermez. Tahakkuk yoksa veya tahakkuk sıfır görünüyorsa işçi fazla mesai yaptığını her türlü delille ispatlayabilecektir.

 

İş Davalarında Şahit Dinlenir mi?

 

İş davalarında tanıkların çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Ancak tanıkların anlatımlarına tam olarak itibar edilebilmesi için davalı ile husumetinin bulunmaması, davalıya karşı açılmış davasının bulunmaması, davacı işçi ile menfaatinin bulunmaması gerekir. Davacı işçinin eşi, annesi, babası, kardeşi, komşusunun da tanıklığına itibar edilmez. İşyerinde fazla çalışma yaptırıldığı halde işçiye fazla mesai ücretinin ödenmemesi işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi için bir nedendir.

 

Fazla Çalışma Ücretinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İş davasında işçiler nelere dikkat etmelidir sorusu işten çıkarılan işçilerin ve istifa eden işçilerin en çok merak ettiği sorulardandır. İşçi dava dilekçesinde alacağın net veya brüt olarak talep edildiğini açıkça yazmalıdır. İş davalarında arabuluculuk müessesinin dava şartı olduğu gözden kaçmamalıdır. İş davasında şahitlerin işçinin çalışma koşulları hakkında bilgisi olmayan kişilerden gösterilmemesi gerekir.

İşe erken gelmek fazla çalışma değildir. İşveren işçiye ödeme yaptığını tanıkla ispatlayamaz. İş mahkemesi davasında fazla çalışma yapıldığının ispat edilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle işten çıkarılan işçiler, istifa eden işçiler Mersin İş Avukatı, Mersin İşçi Avukatı, Mersin İş Davası Avukatı ile temsil edildikleri takdirde hak kaybına uğrama ihtimalleri ortadan kalkacaktır.

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize Mersin İş Mahkemesi Avukatı olarak, İşçi Tazminat Davası, İşçi Mahkemeleri, İşçi Kıdem Tazminatı, İşçi Hukuku Davası konularında en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com