Bize Ulaşın

İlamsız İcra Takibine İtiraz

Anasayfa / Makale & Blog /İlamsız İcra Takibine İtiraz

Mersin İlamsız İcra Takibine İtiraz
İlamsız İcra Takibine İtiraz

İlamsız İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir?

İcra takibine itiraz, ödeme emrine itiraz nedenleri ileri sürülüş bakımından imzaya itiraz ve borca itiraz olmak üzere ikiye ayrılır. Borçlu, icra takibinde imza itirazı ve borca itirazı aynı anda yapabilir.

 

İcra Takibinde Borca İtiraz

Aleyhinde icra takibi başlatılan borçlu, takip dayanağı belgedeki imzanın kendisine ait olmadığını iddia ediyorsa imzaya itiraz etmelidir. Borçlu, icra takibine itiraz dilekçesinde icra takibine dayanak gösterilen senetlerde bulunan imzanın kendisine ait olmadığını iddia ediyorsa imza itirazında bulunmalıdır. İmzaya itiraz örnek olarak şu şekilde olur; senetteki imza benim değil, imza sahtedir, imza bana ait değil, imzaya itiraz ediyorum şeklinde olur. İcra takibine dayanak olan senet eğer resmi senet ise icra dairesinde imzaya itiraz ileri sürülemez. Resmi senetteki imzanın sahteliği açılacak menfi tespit davası ya da sahtelik davası ile ileri sürülebilecektir. İcra İflas kanunumuza göre geçerli bir imzaya itirazının söz konusu olması için imzaya itirazın açıkça ve ayrıca yapılması gerekmektedir. Yıldız & Düzen Hukuk Bürosunun İcra ve İflas Hukuku Departmanı Mersin İcra Avukatı, Mersin Çek Senet Avukatı, Mersin Alacak Avukatı olarak icra takibine itiraz dilekçesi örneği, icra takibine itiraz edilmemesi, icra takibine itiraz edilmesi, icra borcuna itiraz, icraya itiraz edilirse takip durur mu konularında müvekkillerine en iyi avukatlık hizmeti vermektedir.

 

İcra Takibine İtiraz

İcra takibinde borca itiraz, borçlunun imzaya itiraz dışında yaptığı tüm itirazlardır. İcra takibine itiraz etmek isteyen borçlunun borca itiraz ediyorum demesi bile yeterlidir. Kendisine icra takibi başlatılan borçlu icra takibine nasıl itiraz edeceği konusu oldukça merak ettiği konulardandır. İcraya itiraz nasıl yapılır, icraya itiraz etmek, icraya itiraz etme süresi, icraya itiraz edersem icra durur mu, icraya nasıl itiraz edilir sorular Mersin İcra Avukatı olarak en çok karşılaştığımız sorulardandır.

Borçlunun icra takibindeki borcun bir kısmına itiraz etmesi de mümkündür. Örneğin borçlu, borcum vardır ancak 10.000,00 TL değil 3.000,00 TL’dir, diyerek borcun bir kısmına itiraz edebilir. Buna kısmi itiraz denilmektedir. İcra takibine yapılan kısmi itirazın geçerli olabilmesi için itiraz edilen tutarın miktarının ayrıca ve açıkça belirtilmiş olması gerekir. İtiraz edilen borç miktarı ayrıca ve açıkça belirtilmezse ödeme emrine itiraz edilmemiş sayılır. Kısmi itiraz söz konusu ise, itiraz edilen tutar yönünden icra takibi durur, itiraz edilmeyen tutar yönünden icra takibine devam edilir.

 

İcra Takibine Nasıl İtiraz Edilir?

İcra takibine itiraz etme yöntemi, icraya itiraz nasıl edilir, icra borcuna itiraz dilekçesi, icra borcuna itiraz nasıl edilir, soruları icralık borcu olan ve icralık borcu durdurmak veya iptal ettirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardandır.

Ödeme emrine itiraz icra dairesine yapılır. İcraya itiraz kural olarak icra takibinin başlatıldığı icra dairesine yapılır. Ancak icra takibi başka bir yerde başlatışmışsa icra takibine itiraz nasıl ve nereye yapılacaktır? Başka şehirdeki icra dairesindeki icra borcuna itiraz etmek isteyen borçlu, bulunduğu yerdeki icra dairesi kanalı ile icraya itirazını yapabilecektir.

 

Borçlu Tarafından İcra Borcuna Yapılan İtiraz Geri Alınabilir Mi?

Borçlunun icra takibine itiraz etmesi ile ilamsız icra takibi duracaktır. Borçlunun icra takibine itiraz etmesi ile duran takibe devam edilebilmesi için alacaklı tarafından itirazın iptali davası veya itirazın kaldırılması davası açılması gerekmektedir. Borçlu, icraya yaptığı itirazdan her zaman vazgeçebilir. İcraya itirazın geri alınması mümkündür. İtiraz edilen icra takibindeki borcun ödenmesi itirazdan vazgeçmek anlamındadır.

 

İcra Takibine İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Ödeme emrine itiraz süresi yedi gündür. İcra takibine itiraz süresi yedi gündür. Yedi günlük icra itiraz süresi ödeme emrinin borçluya tebliğinden itibaren başlar. Borçlu, ödeme emrinin kendisine tebliğinden itibaren yedi gün içerisinde ödeme emrine itiraz etmezse icra takibi kesinleşir.

 

Mersin İcra Avukatı, Mersin İcra Takibi Avukatı, Mersin İcra Hukuku Avukatı olarak müvekkillerimize icra takibi başlatılması, icra tahsilatı, icra borç tahsili, icra alacağı, icra takibine itiraz, icraya itiraz, icra borcuna itiraz, icra dosyasını kaldırmak, icra itiraz dilekçesi gibi konularda en iyi icra avukatı hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com