Bize Ulaşın

Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Anasayfa / Makale & Blog /Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Mersin Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

GAYRİMENKUL ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

 

Son yıllarda yeni yatırım şekillerinin de ortaya çıkması ile yatırımcının kafası oldukça karışmış durumdadır. Ancak her ne kadar yeni yatırım şekilleri de ortaya çıkmış olsa da gayrimenkul yatırımı, konut yatırımı, ev yatırımı, arsa yatırımı ve tarla yatırımı hala popülerliğini korumaktadır. Ülkemizde en çok yatırım gayrimenkule yapılmaktadır. Gayrimenkul yatırımı yapılırken dikkatli olmakta fayda vardır. Gayrimenkul alım satımında nelere dikkat edilir, Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler sorusu her yatırımcının aklında bulunan bir sorudur. Mersin Gayrimenkul Avukatı , Mersin Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Biz de bu yazımızda gayrimenkul alırken nelere dikkat edileceği hususunu açıklayacağız.

 

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında satılan gayrimenkulün sahibinin satan kişi olup olmadığının kontrol edilmesi gelir. Bazı kötü niyetli kişiler kendini satıcı olarak göstererek maliki olmadığı halde gayrimenkul satışı yaparak alıcıyı zarara uğratmaktadır.

 

Taşınmaz üzerinde haciz, ipotek, irtifak hakkı gibi bir şerh bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü taşınmaz üzerinde bulunan haciz, ipotek, irtifak hakkı gibi şerhler taşınmazın değerini düşürecek hatta taşınmazınızın elinizden gitmesine yol açabilecektir. Bu nedenlerle taşınmaz satın alırken çok dikkat edilmelidir. 

 

Alınacak gayrimenkul bir konut ise öncelikle kat irtifakı mı yoksa kat mülkiyeti mi olduğuna bakmak gerekir. Kat irtifaklı tapu alınır mı sorusu ev alacak kişilerin aklını kurcalayan soruların başında gelmektedir. Mersin Gayrimenkul Avukatı olarak tarafımıza Kat irtifaklı ev alınır mı sorusu çok sık gelmektedir. Kat irtifaklı tapunun alınmasında bir sakınca yoktur ancak kat irtifaklı ev alınırken kat mülkiyetli tapuya göre daha sıkı bir kontrolden geçirilmelidir. Kat mülkiyetine geçilmemişse, kat irtifakından kat mülkiyetine geçmek için iskân belgesinin alınması gerektiği ve kat mülkiyetine geçişte bazı masrafların yapılması gerektiği bilinmelidir. Ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda detaylı bilgi almak için Mersin Hukuk Bürosu , Mersin Tapu Avukatına danışabilirsiniz.

 

Taşınmaz satın alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise; inşaat projesinin kontrol edilmesidir. Projeye uygun olmayan yapılara ciddi cezalar yazılmakta hatta bu yapıların yıkımı dahi yapılmaktadır.

 

Satış sözleşmesi yapılmadan kaparo verilmemelidir. Satış sözleşmesini alıcı ve satıcı birlikte imzalamalıdır. Tapuya bildirilen değer gerçek satış bedeli olmalıdır. Tapuda bedelin düşük gösterilmesi ilerde hak kaybı yaşamanıza neden olabilecektir. İlerde hak kaybı yaşamamak için Mersin Gayrimenkul Avukatına danışmanızda fayda vardır.

 

Gayrimenkulün birikmiş borcunun bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır. Borcu Yoktur Yazısı bu nedenle çok önemli bir belgedir.

Gayrimenkul alınırken, arsa, konut, ev, işyeri alınırken profesyonel bir yardım almanız ilerde hak kaybı yaşamanızı engelleyecektir.

 

MERSİN GAYRİMENKUL AVUKATI

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize Mersin Tapu Avukatı, Mersin Tapu Davası, Mersin Emlak Alım Satımı, Mersin Hukuk Bürosu, Gayrimenkul alım satımı, izaleyi şüyu davası, tapu iptali ve tescil davası konularında en iyi Mersin Avukat hizmeti vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com