Bize Ulaşın

El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası

Anasayfa / Makale & Blog /El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası

Mersin El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası
El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası

El Atmanın Önlenmesi ve Ecrimisil Davası

 

Ecrimisil davası, kişinin malvarlığının haksız olarak işgalinden kaynaklanan zararının tazmini amacı ile açılan davadır. Ecrimisil tazminatının diğer adı haksız işgal tazminatıdır. Ecrimisil bedeli zilyet olmayan malikin malik olmayan kötüniyetli zilyetten isteyebileceği tazminattır. Yıldız & Düzen Hukuk Bürosunun Gayrimenkul Hukuku Departmanı olarak müvekkillerimize Mersin Gayrimenkul Avukatı, Mersin Tapu Avukatı, Ecrimisil Hesaplama, Ecrimisil Davası, El Atmanın Önlenmesi Davası, Müdahalenin Men’i Davası konularında en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

 

Ecrimisil Nedir?

Ecrimisil, diğer adıyla haksız işgal tazminatı, taşınmaz sahibinin izni ve bilgisi olmadan taşınmazı kötüniyetli bir şekilde işgal eden kişinin ödemesi gereken tazminat türüdür. Ecrimisil Nasıl Hesaplanır? Sorusu taşınmazı haksız işgal edilen, evi haksız işgal edilen, arsası haksız işgal edilen, bahçesi işgal edilen kişilerin merak ettiği sorulardandır. Mersin Gayrimenkul Avukatı olarak Ecrimisil Hesaplama yapmaktayız.

 

Ecrimisil Davası Nasıl Açılır?

Taşınmazı haksız ve kötü niyetli bir başka kişi tarafından kullanılan, taşınmazı kötü niyetli biri tarafından işgal edilmiş kişiler kötü niyetli işgal eden kişiye karşı ecrimisil davası açabileceklerdir. Ecrimisil davasının amacı taşımaz sahibinin uğradığı maddi zararı tazmin etmektir.

Taşınmazı haksız yere işgal edilen, evi işgal edilen, arsası işgal edilen kişilerin bu kişileri taşınmazından çıkarması için açması gereken dava ise Müdahalenin Meni Davası yani El Atmanın Önlenmesi Davasıdır. Ecrimisil Dava Dilekçe Örneği için bize ulaşabilirsiniz.

 

Paydaşlardan Ecrimisil İstenir Mi?

Taşınmazın ortaklı olması durumunda ortaklı taşınmazlarda, ortaklı arsalarda, ortaklı tapuda, ortaklı tarlada da El Atmanın Önlenmesi Davası ve Ecrimisil Davası açılması mümkündür. Uygulamada mirasçılar arasında miras malının kullanımı konusunda anlaşmazlıklar çıktığı görülmektedir. Mirasçılar arasında da El Atmanın Önlenmesi Davası ve Ecrimisil Davası açılabilmektedir.

 

Kaç Yıllık Ecrimisil Alınabilir?

Geriye Dönük kaç yıllık ecrimisil alınacağı taşınmazı işgal edilen kişilerin oldukça merak ettiği bir sorudur. Ecrimisil davasında geriye dönük beş yıllık ecrimisil alınabilmektedir.

 

El Atmanın Önlenmesi Davası

El atmanın önlenmesi davası, malike, ev sahibine, tapu sahibine mülkiyet hakkının kendisine verdiği yetkilerinin haksız olarak engellenmesi, kısıtlanması durumunda kendisini koruma hakkı veren bir dava türüdür. El atmanın önlenmesi davası, mevcut olan işgallere son vermeyi, ilerde doğması mümkün el atmaları önlemeyi amaçlamaktadır. İdarenin usulsüz kamulaştırma yapması da haksız el atma olarak nitelendirilebilir.

 

El Atmanın Önlenmesi Davasının Açılması İçin Zarar Şart Mı?

El Atmanın Önlenmesi Davasının açılabilmesi için taşınmaz malikinin zarara uğramış olması gerekmeyeceği gibi taşınmazın da hasar almış olması gerekmez. Yani El Atmanın Önlenmesi Davası için zarar gerekmez.

 

El Atmanın Önlenmesi Davasında Zamanaşımı Süresi

El Atmanın Önlenmesi Davası ayni hakka dayanan bir dava türüdür. Bu nedenle El Atmanın Önlenmesi Davası zamanaşımına uğramaz. El Atmanın Önlenmesi Davasında süre önemli değildir.

 

El Atmanın Önlenmesi Davası Kime Açılır?

El Atmanın Önlenmesi Davasının davalısı taşınmaz mala haksız olarak el atan yani taşınmaz malı haksız olarak işgal eden, evi işgal eden, bahçeye izinsiz giren, bahçeyi izinsiz kullanan kişilerdir. Davalının kusurlu olması şart değildir. El Atmanın Önlenmesi Dava Dilekçesi, El Atmanın Önlenmesi Dava Dilekçe Örneği için Mersin Gayrimenkul, Mersin Tapu Avukatı, Mersin İmar Avukatı, Mersin Kadastro Avukatı, Mersin İnşaat Avukatı ile Mersin Avukat İletişim numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

El Atmanın Önlenmesi Davası ve Ecrimisil Davası Hangi Mahkemede Açılır?

El Atmanın Önlenmesi Davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Yani El Atmanın Önlenmesi Davası Hangi Mahkemede Açılır, sorusunun yanıtı El Atmanın Önlenmesi Davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Peki, El Atmanın Önlenmesi Davası neredeki mahkemede açılır? El Atmanın Önlenmesi Davası taşınmazın bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde açılacaktır.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com