Bize Ulaşın

Babalık Davası Nedir? Babalık Davasını Kim Açar?

Anasayfa / Makale & Blog /Babalık Davası Nedir? Babalık Davasını Kim Açar?

Mersin Babalık Davası Nedir? Babalık Davasını Kim Açar?
Babalık Davası Nedir? Babalık Davasını Kim Açar?

Babalık Davası Nasıl Açılır?

 

Çocuk ile baba arasında soybağının kurulması, evlilik yolu ile tanıma yolu ile veya ana veya tarafından açılan babalık davası ile gerçekleşir. Babalık davasının açılabilmesi için çocuğun başka bir erkek ile soybağının bulunmaması gerekir. Yani babalık davası açılması için çocuğun nüfus kayıtlarında yer alan baba hanesinin boş olması gerekir. Çocuğun bir babası varsa soybağının reddi davası açılarak bu baba ile ilişkisi kesildikten sonra babalık davası açılabilecektir. Babalık davası, anası ile soybağı bulunan çocuklar açısından açılabilir. Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu, Mersin Aile Avukatı, Mersin Aile Hukuku Avukatı, Mersin Boşanma Avukatı olarak müvekkillerine soybağının reddi davası, babalık davası konularında en iyi şekilde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

Babalık Davasını Kimler Açabilir?

 

Babalık davasının açma hakkı Türk Medeni Kanunumuza göre anne ve çocuğa aittir. Ana ve çocuğun babalık davası açma hakkı birbirinden bağımsızdır, yani anne ve çocuk bu davayı ayrı ayrı da açabilecektir. Babalık davası açılırsa, açılan babalık davası Cumhuriyet Savcısına, hazineye ihbar edilecektir.

Babalık davası kime karşı açılır sorusu babalık davası açmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardandır. Babalık davası, baba olduğu iddia edilen erkeğe karşı açılır. Diğer bir deyişle babalık davasında davalı baba olduğu iddia edilen erkektir. Baba olduğu iddia edilen kişi ölmüş ise babalık davası ölen kişinin mirasçılarına karşı açılacaktır. Babalık davası açılması, babalık davası süresi, babalık davası masrafı ne kadar, babalık davası avukatı, soybağının reddi davası avukatı sorularının yanıtı için Mersin Aile Avukatı olarak hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Babalık Davasında Babalığın İspatı

 

Babalık davasında davacı taraf davasını ispat etmek için genellikle DNA testi yapılmasını talep eder. Babalık davasında babalığın ispatı genellikle DNA testi ile olur. DNA testi isteyen tarafın haklılığı DNA raporuna göre belirlenir.

Medeni Kanunumuza göre erkeğin, çocuğun doğumundan önceki üçyüz gün ile yüzsekseninci gün arasında kadın ile cinsel ilişkide bulunması babalığa karine sayılacaktır.

 

Babalık Davası Açma Süresi

 

Babalık davası çocuk doğmadan önce de açılabilir. Annenin dava hakkı çocuğun doğumunun üzerinden bir yıl geçmekle düşer. Bu bir yıllık süre hak düşürücü süredir. Yani, çocuğun doğumunun üzerinden bir yıl geçtikten sonra anne tarafından babalık davası açılamaz. Çocuğun açacağı babalık davası için ise herhangi bir hak düşürücü süre bulunmamaktadır. Babalık davası çocuk tarafından her zaman açılabilecektir.

 

Babalık Davasında Anne Tazminat İsteyebilir

 

Medeni Kanunumuza göre anne, Doğum giderleri, Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri, Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri isteyebilecektir.

 

Babalık Davası Hangi Mahkemede Açılır?

 

Babalık davası nerede açılır sorusu babalık davası açmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardandır. Babalık davası, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılabilir. Babalık davası Aile Mahkemesinde açılır.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize Mersin Aile Avukatı, Mersin Babalık Davası Avukatı, Mersin Soybağının Reddi Dava Avukatı, Mersin Boşanma Avukatı konusunda müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com