Bize Ulaşın

Araç Değer Kaybı Tazminatı

Anasayfa / Makale & Blog /Araç Değer Kaybı Tazminatı

Mersin Araç Değer Kaybı Tazminatı
Araç Değer Kaybı Tazminatı

DEĞER KAYBI NEDİR?

Araç Değer Kaybı Nedir? sorusu kaza yapan kişilerin en çok merak ettği soruların başında gelmektedir. Araç Değer Kaybı, kazaya karışan ve hasar gören aracın onarıldıktan sonra sağlam ve hasarsız haline göre kaybettiği değeri ifade eder. Trafik kazasının ardından araç ne kadar kusursuz onarılsa bile araçta değer kaybının oluşacağı şüphesizdir.

Trafik kazaları ölümlü trafik kazası, yaralanmalı trafik kazası ve maddi hasarlı trafik kazası olmak üzere üçe ayrılır. Maddi hasarlı trafik kazalarında kazaya karışan sürücüler trafik polisi çağırmaksızın kaza tespit tutanağı düzenlerler.

Trafik kazası değer kaybı davası ile kaza sonucu aracın piyasa değerinde meydana gelen azalma sonucu araç sahibinin uğradığı zararı tazmin etmek amaçlanmaktadır.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI NASIL ALINIR?

 

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Mersin değer kaybı tazminatı hesaplaması alanında uzman bilirkişiler tarafından yapılmaktadır. Bu hesaplamada şu hususlar dikkate alınmaktadır;

 

 • Aracın üretim yılı
 • Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 • Aracın kilometresi
 • Aracın marka ve model bilgisi
 • Aracın trafiğe çıkış yılı
 • Aracın piyasa değeri
 • Araçta işlem gören parça sayısı,
 • Araçta boya yapılan parçalar
 • Araçta değişim yapılan parçanın türü
 • Tamirde kullanılan yedek parça türü,
 • Kaza sonrası parça değişiminin nasıl yapıldığı,

 

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI İÇİN KİME BAŞVURULUR?

 

Mersin değer kaybı tazminatı için kazaya karışan kusurlu sürücünün ZMM sigortasına başvurulması gerekmektedir. Araç değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır.  Bu iki yıllık zaman aşımı süresi kaza tarihi itibaren başlar.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

Trafik kazası sonrası araçta oluşan değer kaybının tazmin edilebilmesi için; Kaza tespit tutanağı, hasarlı aracın fotoğrafı, ekspertiz raporu, aracın ruhsat fotokopisi, sürücü belgesi, banka hesap bilgileri ve araç değer kaybı başvuru dilekçesi gerekmektedir.

 

DEĞER KAYBI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

 

Araç değer kaybını alabilmek için değer kaybı hesaplama ve araç değer kaybı davası dilekçesi örneği gerekmektedir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI DANIŞMA

Trafik kazası nedeni ile hasar görmüş bir aracın onarıldıktan sonra piyasa değerinin düşeceği şüphesizdir. Araç değer kaybı tazminatı, aracın kazasız hali ile kazalı hali arasındaki fiyat farkının tazminini sağlar. Müvekkillerimize Mersin Değer Kaybı Tazminatı, Mersin değer kaybı başvuru, Mersin araç değer kaybı hesaplama, mersin değer kaybı başvuru dilekçesi, mersin değer kaybı dilekçesi konusunda Mersin ve Adana illeri başta olmak üzere Türkiye’nin her ilinde Mersin Araç Değer Kaybı Avukatı, Mersin Trafik Kazası Avukatı olarak en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com