Bize Ulaşın

Apartman ve Site Yönetimi Nasıl Seçilir?

Anasayfa / Makale & Blog /Apartman ve Site Yönetimi Nasıl Seçilir?

Mersin Apartman ve Site Yönetimi Nasıl Seçilir?
Apartman ve Site Yönetimi Nasıl Seçilir?

KAT MÜLKİYETİ KANUNUNA GÖRE YÖNETİMİN BELİRLENMESİ

 

Kanunumuza göre kat mülkiyeti kurulan anagayrimenkulün 8 veya daha fazla bağımsız bölümü varsa bu gayrimenkule yönetici atanması mecburidir. Apartmanımızda veya sitemizde yöneticiyi nasıl belirleyebiliriz? Yönetici yeni dönemde toplantı yapmaz ise yeni yönetici hangi yol ile belirlenebilir? Kat malikleri kendi aralarında toplanarak yeni bir yönetici belirleyebilirler mi? Bir kez yönetici olarak seçilen kişi yeniden yönetici olabilir mi? Gibi sorular kat malikleri tarafından yönetim ile ilgili en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Yine kanunumuza göre anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malikin kanunen yönetici durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Yöneticiler her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında atanır. Bir kez atanan yönetici yeniden yönetici olarak atanabilmektedir.

 

ESKİ YÖNETİM KAT MALİKLERİ KURULU TOPLANTISINI YAPMADIĞINDA YÖNETİMİN BELİRLENMESİ

 

Yönetim süresi dolan bir yönetici zamanında kat malikleri kurulunu toplamazsa veya toplantı sırasında yeni yönetici belirlenemez ise kat malikleri kendi aralarında toplanarak yeni yönetici atayamazlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken şey; kat maliklerinden birinin müracaat etmesi üzerine ilgili gayrimenkulün bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesince gayrimenkule yeni bir yönetici ataması yaptırılmasıdır. Bu noktada diğer kat malikleri de dinlenerek Hakim tarafından ilgili gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici tıpkı kat malikleri toplantısında seçilmiş bir yönetici pozisyonundadır. Bu yönetici 6 ay geçmeden kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Bu süre içinde ancak haklı bir neden olursa o yöneticiyi atamış olan Sulh Hukuk Mahkemesi yöneticinin değiştirilmesine müsaade edebilir.

 

MERSİN APARTMAN YÖNETİMİ AVUKATI

 

Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu olarak, Mersin’de Apartman yönetiminin belirlenmesi, yönetici seçimi, Mersin Hakim Müdahalesi ile yönetici atanması, Apartman Yönetimi avukatı, Mersin site yönetimi avukatı, Mersin aidat alacağı avukatı gibi konularda müvekkillerimize en iyi şekilde hizmet vermekteyiz.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com