Bize Ulaşın

Alacak Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Anasayfa / Makale & Blog /Alacak Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Mersin Alacak Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır
Alacak Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Alacak Davası Nedir?

 

Alacak davaları, çek senet alacağı, işçilik alacağı, ipotek alacağı, cari hesap alacağı, borç para alacağı, sözleşme alacağı, haksız fiil alacağı, sebepsiz zenginleşme alacağı, vekâletsiz iş görme alacağı gibi nedenlerden doğan alacağın tahsil edilmesi amacıyla açılan bir dava türüdür.

Alacak Davası, günlük hayatta oldukça sık karşılaşılan bir dava türüdür. Alacak davalarının iki tarafı vardır. Bunlar borçlu ve alacaklıdır. Borcunu zamanında ödemediğinden dolayı temerrüde düşen borçluya karşı alacaklının açtığı davaya alacak davası denir.

 

Alacak Davası Nasıl Açılır?

 

Alacağını alamayan, alacağını tahsil edemeyen kişi alacak davası nasıl açılır, borçlu borcunu ödemiyor ne yapmalıyım, alacağımı tahsil edemiyorum, alacağımı alamıyorum ne yapmalıyım, alacak davası nerede açılır gibi soruların yanıtlarını merak eder.

Alacak davaları, Hukuk Muhakemeleri Kanunumuzda düzenlenmiş bir eda davası türüdür. Alacak davası, hukuki duruma göre kısmi dava ve belirsiz alacak davası olarak açılabilir. Alacak davası açılması için öncelikle alacak davasının hangi mahkemede açılması gerektiği hususu belirlenmelidir. Alacak davası hangi mahkemede açılır sorusunun yanıtı için öncelikle alacağın kaynağı bilinmelidir. Alacağın doğum sebebine göre yetkili ve görevli mahkeme belirlenecektir. Alacak davası, tazminat davası, cari hesaptan kaynaklanan alacak davaları, konularında Mersin ilinde Mersin Tazminat Avukatı, Mersin Alacak Davası Avukatı olarak faaliyet gösteren hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Alacak Davasında Avukat Zorunlu Mu?

 

Kanunumuza göre avukat ile temsil zorunu değildir ancak hukuku ve kanunu bilen avukattır. Bu nedenle vatandaşın usul kanununa ve değer kanunlara hakim olması mümkün değildir. Alacağına bir an önce kavuşmak isteyen alacaklı, alacak davasını avukat vasıtası ile takip ettiği takdirde hak kaybına uğramadan alacağına kavuşabilecektir. Alacak davasında zamanaşımı süresi ne kadar, alacak davası ne kadar sürer, alacak davasında ıslah nasıl yapılır, cari hesap nasıl tahsil edilir gibi soruların yanıtı için Alacak Davalarında Uzman Mersin Avukat ile çalışmanızda fayda vardır. Bu nedenle Mersin ilindeki alacak davalarınız için Mersin’de faaliyet gösteren Mersin Alacak Dava Avukatı, Mersin Tazminat Avukatı olarak Hukuk Büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Alacak Davası Dilekçe Örneği

 

Alacak davası açmak için öncelikle Alacak Davası Dilekçesi yazmak gerekir. Ardından yazılan dilekçeyi, dava harç ve masrafları ile birlikte mahkemeye sunmak gerekir. Aşağıda sunulan dilekçe örneği bilgilendirme amaçlı olup hak kaybı yaşamamak için bir avukattan hukuki yardım alınması gerekmektedir.

 

Alacak Davası Dilekçesi;

 

MERSİN .. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE

 

DAVACI        :

VEKİLİ          : Av. Osman Mete YILDIZ - Mersin

DAVALI        :

KONU            : Fazlaya ilişkin hak ve alacaklarımız saklı kalmak kaydı ile şimdilik 10.000,00 TL alacağın müvekkile ödenmesi talebidir.

 

AÇIKLAMALAR

 

Buraya alacağın kaynaklandığı sebepleri sırası ile yazınız

 

HUKUKİ NEDENLER        :TBK, HMK ve ilgili yasal mevzuat

HUKUKİ DELİLLER          :Sözleşme fotokopisi, çek fotokopisi, senet fotokopisi, banka dekontları, tanık beyanı, bilirkişi, yemin, isticvap ve her türlü yasal mevzuat hükümleri

TALEP ve SONUÇ               :Yukarıda açıklanan ve mahkemenizce resen gözetilecek nedenlerle; fazlaya ilişkin hak ve alacaklarımız saklı kalmak kaydı ile şimdilik 10.000,00 TL alacağın müvekkile ödenmesini, yargılama gideri vekâlet ücretinin davacı üzerinde bırakılmasını saygı ile vekâleten talep ederiz.

Davacı Vekili

Av. Osman Mete YILDIZ

 

Mersin Avukat Mersin Hukuk Bürosu

 

Mersin ilinde faaliyet gösteren Yıldız & Düzen Hukuk Bürosu müvekkillerine, Alacak davası açılması, alacağın tahsil edilmesi, tazminat davası açılması, cari hesap alacak davası konularında en iyi şekilde avukatlık hizmeti vermektedir.

YILDIZ & DÜZEN Hukuk Bürosu Türkiye’nin ve Akdeniz Bölgesi’nin en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapan ve bölgedeki temel ticaret merkezlerinden biri olan Mersin’de kurulmuş bir hukuk bürosudur.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Online Ödeme İçin Tıklayınız.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES
Mahmudiye Mahallesi Bahçeler Caddesi Matiat İş Merkezi Kat:1 No:5 Akdeniz / MERSİN

TELEFON
+90 552 605 45 33

E-POSTA
info@yildizduzenhukuk.com